דף הבית | רדיו ישראלי

רדיו ישראלי

רדיו ישראלי

הרדיו הישראלי / ממלכתי מתאפיין בהרבה תחנות מוכרות ופעילות משנים של קום המדינה

תחנות כמו רשת א' , רשת ב' , רשת ג' , גלי צה"ל ועוד תחנות רבות וארציות מנבאות לנו את חזון המדינה מאז ועד היום על כל גווניה

הן במוזיקה והן בפוליטיקה החדשות והאינפורמציה הכוללת בדרך תדרי הרדיו וכיום בימינו גם באינטרנט ובסלולרים החכמים.

תחנת הרדיו הראשונה ששידרה בשיטחי ישראל הייתה תחנת הרדיו של המנדט הבריטי ולא היה לה כל קשר לישראלים, היא הייתה נקראת ("Palestine Broadcasting Service"), השם של השידורים הישראליים או העבריים אם תרצו היה "קול ירושלים" שוב, תחנה זו לא הייתה תחנת רדיו ישראלי ואו עברית היא הייתה תחת שלטון המנדט הבריטי ולא היה לה כל קשר ליהדות, לעבריות ואו לישראליות.

תחנת הרדיו הישראלית הראשונה הייתה מחתרתית ואם תרצו פיראטית, תחנת רדיו ישראלי זו הייתה באחריות המחתרות עם בתקופת המנדט ושמה היה "קול ישראל" תחנת רדיו ישראלי זו הוקמה בשנת 1940 והייתה תחת ניהול המחתרות העיבריות, שידרוייה היו כמובן פיראטיים ונעשו במחתרות, חיילי הצבא הבריטי אשר שלטו בישראל לא הרשו ולא רצו שום תחנת רדיו ישראלי שתשדר בארץ. תחנת השידור הייתה מול חופי חיפה על אוניה (מכאן השם תחנת רדיו פיראטית) מיקום המשדר בלבד, ואתר השידור הראשי של תחנת קול ישראל המחתרתית, היה ברחוב בן יהודה.

עם קום המדינה בשנת 1948 הוקמה תחנת רדיו ישראלי ממלכתית ראשונה ושמה כמו שמה של תחנת הרדיו הישראלית המחתרתית "רדיו קול ישראל" התחנה שהייתה תחת פיקוח משרד ראש הממשלה הייתה לתחנת רדיו ישראלית האמיתית הראשונה, תחנת רדיו זו שידרה מוסיקה וגם תוכניות חדשות ואקטואליה, בשנת 1965 הפכה תחנת רדיו קול ישראל לרשות השידור (עדיין באחריות המדינה והמששלה), כיום תחת קול ישראל או אם תרצו רשות השידור יש 8 תחנות רדיו ישראליות :

רשת א' תחנת רדיו ישראלי הראשונה והיחידה בה שידרו תוכן עברי עד לשנת 1960.
רשת ב' תחנת רדיו ישראלי אשר שידרה תוכניות אשר כללו חדשות אקטואליה ומעט תוכניות מוסיקה.
רשת ג' תחנת רדיו ישראלי אשר שידרה מספר רב של תוכניות של מוסיקה, מוסיקה ישראלית, מוסיקה מזרחית ועוד סגנונות של מוסיקה ישראלית.
רשת ד' תחנת רדיו ישראלי אשר שידרוייה נעשים בערבית כל תוכן התוכניות של קול ישראל מועברים בערבית.
רשת ה' תחנת רדיו ישראלי המכוונת לחו"ל לעולים חדשים תחנת הרדיו מוכרת גם כ- רק"ע (רשת קליטת עולים).
88 FM תחנת רדיו ישראלי אשר משדרת מוזיקה בראש ובראשונה מוזיקה איכותית התחנה משדר לא מעט סגנונות מוזיקליים.
קול המוסיקה רדיו קול המוסיקה היא תחנה אשר משדר מוסיקה קלאסית ואף מעבירה מידי פעם ופעם קונצרטיים גדולים בשידור חי בתחנת קול המוסיקה.
רשת מורשת תחנת רדיו ישראלי אשר משדרת תוכניות בנושא דת ומסורת שידורי תחנה זו מתבצעים בשעות הערב בלבד ולא בשבת.
תחנת הרדיו גלי צה"ל היא תחנת הרדיו הממלכתית השניה שנוסדה תחת הנהלת צבא ההגנה לישראל (ראשי תיבות גל"צ), תחנת גלי צה"ל היא תחנה כלל ארצית (משדרת בכל רחבי הארץ) בין התכנים אותה מציעה תחנת רדיו גלי צה"ל הם תוכניות של חדשות, אקטואליה, בידור, מוסיקה, תרבות וכמובן תוכניות של ביטחון וצבא. שלושה מהתוכניות הכי מואזנות בתחנת הרדיו של גלי צה"ל הם "ציפורי לילה", "בוקר טוב ישראל" וכמובן "מה בוער", ייחודה של תחנה זו היא שילובם של חיילים בשירות חובה בצבא ההגנה לישאל בתוך תפקידים בתחנת הרדיו, אם כקריינים אם כעורכים מוסיקליים ועוד תפקידים שונים וכן קידומם של אותם חיילים לאחר שירות החובה. לתחנה יש לא מעט דמויות מוכרות מאוד מתחום התקשורת בישראל אשר התחילו את דרכם בתחנת הרדיו של גלי צה"ל כמו יעקוב אילון, אילנה דיין וארז טל.